loading...

1001KING

سیالات(تبدیل انرژی)

نرم افزار فلوئنت (FLUENT)

نرم‌افزار فلوئنت

نرم‌افزار فلوئنت (FLUENT)، ‌اوج هنر برنامه‌نویسی برای مدل کردن جریان سیال و انتقال حرارت در هندسه‌های پیچیده می‌باشد. این نرم‌افزار امکان تغییر شبکه، به صورت کامل و تحلیل جریان با شبکه‌های غیرساخت‌یافته برای هندسه‌های پیچیده را فراهم می‌سازد.

علی گودرزی بازدید : 713 یکشنبه 15 شهريور 1394 زمان : 17:12 نظرات ()

پروپوزال چیست؟

پیش نویس طرح تحقیقی توجیهی است که بر مبنای علاقمندی و پ‍ژوهش های فرد متقاضی و مبتنی بر فرضیه های علمی و استنتاجات تحقیقاتی باشد و بر این اصل دانشجو می تواند شاخه تحقیقی و میزان سابقه فعالیت قبلی و نتایج حاصله را اعلام نماید.

 

علی گودرزی بازدید : 361 چهارشنبه 17 تير 1394 زمان : 12:58 نظرات ()

مقدمه ای بر انتقال حرارت

 


   نویسنده:  سیامک کاظم زاده حنانی و مهدی کارزار جدی

    مترجم: 

    تعداد صفحات:  105

    زبان:  فارسی

    نوع فایل:  PDF

    حجم:   2.3 مگابایت

علی گودرزی بازدید : 401 شنبه 01 آذر 1393 زمان : 18:27 نظرات ()

تعیین محل نصب مناسب برای مخزن انبساط باز و بهره برداری از آن


در سیستم های حرارت مرکزی شوفاژ، منبع انبساط وظیفه تنظیم فشار آب سیستم را بر عهده دارد و از افزایش و کاهش فشار آب در داخل سیستم جلوگیری می کند. هنگام راه اندازی سیستمهای گرم کننده مانند شوفاژ، آب داخل سیستم به دلیل بالارفتن درجه حرارت منبسط شده و حجم آن زیاد می شود. این ازدیاد حجم در مخزن انبساط تخلیه شده از بالا رفتن فشار سیستم جلوگیری می کند و همچنین در موقع سرد شدن آب در سیستم، حجم آب منقبض شده و منبع انبساط با جبران کاهش حجم از ایجاد فشار منفی در سیستم جلوگیری می کند. به این ترتیب در سیستم های گرمایشی شوفاژ وظیفه حفظ تعادل فشار آب سیستم، بر عهده مخرن انبساط می باشد. مخرن انبساط از نظر عملکرد به دو نوع باز و بسته تقسیم می شود.

 

مخزن انبساط بسته نیز چنانچه از اسم آن معلوم است به صورت بسته بوده و فشار آب در داخل آن در حد ارتفاع آب در سیستم تنظیم می گردد و با تغییر دمای آب و در نتیجه انبساط و انقباض آب، فشار آب را در یک حد ثابت نگه می دارد. این نوع مخزن انبساط بطور معمولی در داخل موتورخانه نصب می گردد ولی می توان آن را در جای مناسب دیگر نیز نصب کرد.

در مخزن انبساط باز، چنانچه از اسم آن پیدا است سطح آب مخزن به اتمسفر ارتباط دارد و فشار آب در داخل مخزن صفر می باشد. در این نوع مخازن سطح آب توسط یک شناور کنترل می شود. در صورت بروز انبساط در حجم آب داخل سیستم، مقدار حجم آب افزایش یافته از طریق سرریز مخزن تخلیه می گردد و در موقع راه اندازی سیستم آب از طریق مخزن به داخل سیستم تزریق می گردد. همچنین به هنگام خنک شدن آب داخل سیستم و انقباض آن، کاهش حجم آب سیستم را جبران می کند. این نوع مخزن در بالاترین نقطه سیستم نصب می گردد. در اکثر پشت بام ساختمان ها می توان یک مخزن انبساط بسته را ملاحظه نمود. برای بهره برداری از این مخازن توصیه شده که در طی سال در هر فصل حداقل یکی دو بار از منبع انبساط بازدید کرد و از سالم بودن اتصالات و بخصوص شناور آن اطمینان حاصل کرد.

 

 

در روش موجود نصب و بهره برداری از مخزن انبساط با توجه به اتصال لوله رفت و برگشت منبع انبساط به کلکتور رفت و برگشت، به طور طبیعی و بخصوص در زمان کار پمپ سیرکوله، آب داغ به داخل مخزن انبساط ریخته شده و از طریق لوله برگشت به سیستم وارد میگردد. این کار باعث می شود که آب داخل مخزن انبساط همیشه گرم باشد. گرم بودن این مخزن که معمولاً در محوطه باز نصب می گردد سبب اتلاف مقدار زیادی از انرژی سیستم می گردد. مقدار این اتلاف در صورتی که عایقکاری خوب نشده باشد بین %20 تا %25 است یعنی حدود ربع انرژی مصرفی توسط مشعل فقط در این نقطه از مخزن انبساط به هدر می رود.

 1. برای جلوگیری از اتلاف انرژی سیستم در منبع انبساط انجام اقدامات ذیل بسیار مفید خواهد بود.
 2. تبدیل منبع انبساط از نوع معمولی ایستاده به نوع دیواری و نصب آن در بالاترین نقطه داخل ساختمان به دیوار نزدیک سقف در داخل حمام و قرار دادن سرریز آن به صورت مرئی.

 بستن شیر رفت به مخزن انبساط: با انجام این کار غیرمتعارف از ورود آب داغ به مخزن انبساط جلوگیری می شود و در نتیجه دمای مخزن انبساط به آب سرد تبدیل می شود. البته با بستن شیر ورودی به مخزن انبساط هیچ مشکلی در فشار سیستم بوجود نمی آید چرا که منبع انبساط از طریق لوله برگشت به کلکتور برگشت متصل است و هر گونه انبساط آب سیستم از طریق کلکتور رفت به وسایل گرمایش نظیر حداقل مخزن دوجداره آب گرم، وارد شده و از آن به کلکتور برگشت منتقل شده و به مخزن انبساط منتقل می گردد. یعنی وجود یک لوله برگشت برای حفظ فشار در سیستم کافی است. حال با بستن شیر لوله رفت به مخزن انبساط دو فایده برای سیستم نسبت به حالت قبلی بوجود می آید. اول اینکه از اتلاف انرژی در این نقطه بطور کامل جلوگیری می گردد و فایده دوم این است که انرژی الکتروپمپ سیرکوله به طور کامل جهت گردش سیال در داخل سیستم گرمایشی صرف می گردد و از اتلاف انرژی الکتریکی سیال در داخل منبع انبساط جلوگیری می گردد. در این روش در مقایسه با روش رایج فعلی، مدت زمان کارکرد الکتروپمپ به مقدار زیادی بیش از 40% کاسته می شود یعنی پمپ در زمان کمتری گرما را از دیگ به لوازم گرمایش منتقل کرده و استراحت بیشتری می نماید. (هرکس می تواند در فصل زمستان تنها با بستن شیر رفت به منبع انبساط اثر این عمل در کاهش زمان پمپاژ را اندازه گیری کند.)

در این تصویر، سرریز مخزن انبساط به فلاش تانک وارد شده است. در صورت هر گونه مشکل در فلوتر صدای آن براحتی به گوش خواهد رسید. لذا زمان بازدید مخزن به جای فصلی به روزانه تبدیل خواهد شد!

با توجه به این که این روش هیچ فرقی در عملکرد مخزن انبساط با روش موجود ندارد ولی در مقابل از اتلاف بیش از 25% انرژی جلوگیری می کند توصیه می گردد حتماً این کار را انجام دهند و از اتلاف انرژی جلوگیری نمایند. این کارشناس این روش را در چند ساختمان اجرا کرده ام و الان بیش از سه سال است که با این روش از تاسیسات موتورخانه چند واحد مسکونی بهره برداری می گردد.

البته برای اجرای این روش در تاسیساتی که منبع انبساط در پشت بام ساختمان ها نصب شده است لازم است در فصول سرد سال شیر لوله رفت به مخزن انبساط بطور جزئی جهت جلوگیری از یخ زدگی باز شده باشد و مخزن بطور کامل پوشش داده شده و عایق کاری شود.


علی گودرزی بازدید : 417 شنبه 01 آذر 1393 زمان : 17:23 نظرات ()

تاسیسات مخازن آب

جهت عملکرد مطلوب در زمان بهره برداری رعایت نکات زیر در طراحی تاسیسات مخازن ضروری است .

 

1-     لوله های ورودی : موقعیت لوله های ورودی آب به مخزن وتعداد آنها باتوجه به عدم ایجاد حجم راکد در مخزن تعیین می شود . برای این  منظور لوله های ورودی وخروجی باید در دوقسمت مقابل ودورترین فاصله نسبت  به هم قرار گیرند . معمولا ورود آب از بالا وخروج آن از کف انجام می شود درمخازن بزرگ با اعمال تدابیری درساختمان مخزن مانند ساخت دیوارهای جداکننده می توان از ایجاد حجم های راکد جلوگیری کرد. هرلوله ورودی به مخزن باید قبل از ورود مجهز به شیر قطع و وصل باشد وآن شیر دریک حوضچه مستقل قرارگیرد . در انتهای خروجی هرلوله ورودی یک عدد شیر شناور نصب می شود تاجریان آب ورودی را در ارتفاع معینی قطع کند.

2-     لوله خروجی : این لوله در سمت روبروی لوله ورودی ودورترین فاصله نسبت به آن قرار گیرد. وضعیت لوله خروجی باید به گونه ای باشد که تخلیه حجم مفید مخزن را میسر سازد . برای جلوگیری از مکش هوا به داخل لوله خروجی ، حداقل ارتفاع سطح آب از محور لوله خروجی نباید کمتر از دوبرابر قطرلوله خروجی باشد .هرلوله خروجی بعد از مخزن باید مجهز به یک شیر قطع ووصل باشد وآن شیر در یک حوضچه مستقل قرار گیرد. به منظور جلوگیری از ورود رسوبات به داخل شبکه ، دهانه لوله خروجی باید به گونه ای قرار گیرد که فاصله لوله از کف مخزن کمتر از 15 سانتی متر نباشد .

3-     تجهیزات شستشوی مخزن : برای تخلیه کامل آب مخزن وشتسشوی آن ، مخزن باید مجهز به لوله تخلیه باشد . دهانه لوله تخلیه درحوضچه تخیله قرار می گیرد. کف مخزن با شیبی درحدود 01/. الی 002/0 به طرف حوضچه تخلیه شیب بندی می شود.

 

هرلوله تخلیه باید دربیرون مخزن مجهز به شیر قطع ووصل باشد که شیر معمولا در حوضچه شیر لوله خروجی قرار گیرد.

4-     تجهیز سرریز : سرریز برای کنترل حداکثر سطح آب درمواقع اضطراری به کار می رود وباید به گونه ای نصب می شود که فاصله بین حداکثر سطح  تا زیر سقف کمتر از 30سانتی متر نباشد. قطر لوله سرریز متناسب باجریان ورودی آب ومعمولا معادل لوله های ورودی ویا بیشتر از آنها درنظر گرفته می شود تا احتمال غرقاب شدن مخزن بوجود نیاید لوله سرریز نباید مستقیما به شبکه جمع آوری فاضلاب یا شبکه جمع آوری روانابها وصل می شود تا از بروز احتمالی جریانهای برگشتی محفوظ بماند.ذ در انتهای لوله سرریز باید یک توری نصب شود تا از ورود اجسام وجانداران مزاحم به داخل مخزن جلوگیری به عمل آید .

5-     شیرآلات :در تاسیسات مخازن نصب چند شیر ضروری است که عبارتند از : شیر قطع ووصل پروانه ای روی هرلوله ورودی قبل از ورود به مخزن شیر قطع ووصل پروانه ای بیرون از مخزن ، شیر شناور وروی دهانه لوله ورودی مخزن (تاقطر 300 میلیمتر ) بنابرضرورت ؛درهر طرح آبرسانی ممکن است تعدادی شیر آلات اضافی برای مقاصد مختلف نصب شوند که عبارتند از : شیر سوزنی که روی لوله های ورودی باقطر بزرگ به منظور کنترل خودکار جریان آب ورودی به جای شیر شناور ، شیر ارتفاعی روی لوله های ورودی درکنار شیرهای قطع و وصل  به جای شیر شناور لوله کنار گذر از لوله های ورودی به لوله خروجی مجهز به شیر قطع ووصل پروانه ای .

6-     هواکش: برای تهویه داخل مخازن نصب تعدادی هواکش روی سقف هرمخزن ضروری است . شکل هواکش باید به گونه ای باشد که از ورود باران ، آلودگی ها وحشرات به داخل مخروطی جلوگیری شود. بدین منظور شکل هواکش می تواند به صورت لوله با کلاهک مخروطی یا به صورت لوله سربرگردانده مجهز به توری باشد ارتفاع لوله هواکش از روی سطح بیرونی سقف مخزن باید به اندازه ای باشد که در مواقع بارش برف، انتهای دهانه هواکش دربرف مدفون نشود.

7-     تجهیزات :نشان دهنده سطح آب : جهت اطلاع از وضعیت سطح آب درون مخزن ، هر قست مخزن باید مجهز به نشان دهنده سطح آب باشد. این نشان دهنده ها می توانند به صورت مکانیکی باشناور ومدرج یا الکترونیکی باشند.

 


علی گودرزی بازدید : 353 شنبه 01 آذر 1393 زمان : 17:12 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
به سایت هزارویک پادشاه خوش آمدید . ما را با نظرات ارزشمندتان یاری فرمائید... ***چه زیبا گفت جهان پهلوان پوریای ولی *** یا رب ز تو دل به هر که بستم توبه / بی یاد تو هر کجا نشستم توبه/ صد بار شکستم و ببستم توبه / زین توبه که صد بار شکستم توبه
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 170
 • کل نظرات : 21
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 12
 • آی پی امروز : 35
 • آی پی دیروز : 31
 • بازدید امروز : 535
 • باردید دیروز : 81
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 1,208
 • بازدید ماه : 3,108
 • بازدید سال : 41,621
 • بازدید کلی : 256,964
 • کدهای اختصاصی

  مترجم سایت


  کد لوگو هزارویک مطلب بلاگفا

  هزارویک مطلب

  وبلاگ-کد لوگو و بنر

  کد لوگوهزارویک عکس

  هزارویک عکس

  وبلاگ-کد لوگو و بنر